
Tags
Verden lige nu- Date
- Tid
- 19:00 - 20:30
- Pris
-
Billet: 60 DKK
- Sted
- Under Skyen
- Bibliotek
- Gladsaxe Hovedbibliotek
- Adresse
-
Søborg Hovedgade 220
2860 Søborg
Danmark
Den russiske oppositionsleder Aleksej Navalnyjs mystiske død i et russisk fængsel i 2024 understregede, hvor høj indsatsen er, når magthavere og opposition støder sammen i Rusland. I en politisk kultur, hvor demokrati har været en sjælden gæst, og ordet kompromis ikke nyder popularitet, har denne type konfrontation i mange tilfælde fået dødelig udgang.
I sit foredrag ridser Poul Funder Larsen historien op om kampen mellem Kreml og skiftende modspillere - fra 1930ernes landflygtige modstandere af Stalin frem til vore dage. Fokus er på nutidens demokratiske opposition til Vladimir Putin – hvordan den er opstået, hvem dens ledere er, hvor stærk den er, og hvilke udfordringer den står overfor i den kommende tid. Han ser på det store russiske eksilsamfund, der er opstået på ganske kort tid, og på hvilke muligheder oppositionen har for at bruge det som sin affyringsrampe.
Om Poul Funder Larsen
Poul Funder Larsen er Østeuropaanalytiker og lederskribent hos Jyllands-Posten. Han har tidligere været udsendt til Kyiv, Moskva, Washington og Berlin for både danske og internationale medier bl.a. Information, Børsen, Dow Jones/Wall Street Journal Europe og The Economist Group. Poul Funder Larsen har instrueret flere dokumentarfilm i Rusland og er forfatter til en række faglitterære bøger, senest ’Likvideret af Kreml – Jagten på den russiske opposition fra Trotskij til Navalnyj’ fra maj 2025.
Foredraget er en del af vores arrangementsrække ’Verden lige nu’, hvor vi sammen med eksperter sætter fokus på den aktuelle verdenssituation.