Forpremiere: Mig og Pingvinen

Steve Coogan med pingvin.
Kom til forpremiere på en hjertevarm og hyggelig britisk film. Medlemmer af Biografklub Danmark får billetten til halv pris.
Date
Tid
17:30 - 19:30
Pris
Billet: 95 DKK
Billet for BKD: 47,50 DKK
Adresse

Bagsværd Hovedgade 116
2880 Bagsværd
Danmark

I MIG OG PINGVINEN spiller Steve Coogan en desillusioneret engelsklærer der rejser til Argentina i 1976 for at undervise. Her mødes han af en klasse urolige drenge og et land i kaos. Da han redder en lille pingvin fra en olieforurenet strand, ændrer alt sig. Pingvinen bliver hans trofaste følgesvend og en uventet kilde til håb, kærlighed og forandring – ikke kun for ham, men for alle omkring ham. En hjertevarm og inspirerende historie om venskab, mod og de mest usandsynlige forbindelser, der kan ændre vores liv for altid.

Medlemmer af Biografklub Danmark kan få billetten til halv pris ved at fremvise deres medlemskab i billetsalget i Bibliografen. Reserver billetten og afhent, så klarer vi rabatten.