LÆSEKLUB 4: Naturlig viden (nonfiktion)

I vores første faglitterære temalæseklub bliver I klogere på naturens forunderlige verden. Tre bøger, som opdager, undersøger og ikke mindst stiller spørgsmål til den natur, dyreliv og planteliv, som vi har i dag. Mere og mere afkobles vi fra den natur, som vi alle kommer fra. Så hvordan oplever vi den, når vi er derude? Hvordan passer vi bedst på den, så de næste generationer også kan få glæde af den? I skal snakke om tre bøger, der måske vil forundre og udfordre jeres måde at se på planteriget og dyreriget på. For moderne mennesker er stadig en del af naturen, der sanser træernes brusen, lugter ramsløgene, blændes af en solopgang eller sitre, når vi står overfor et dyr, vi ikke kender – om det så er en lille edderkop eller en stor bjørn. Så fold sanserne ud og dyk ned i tre fagbøger om vores natur.
Om bøgerne:
Den første bog I skal læse, er Simon Høegmarks fagbog: I pagt med naturen. Høegmark er ph.d. i naturpsykologi og specialist i naturbaseret sundhedsfremme. I bogen fortæller han om hvordan forskning peger på at naturen har en helende effekt på vores krop og sanseapparat. Vigtigheden af at komme ud i naturen, da fraværet fra vores naturlige habitat kan gøre os syge.
Derefter skal I læse Mathilde Walter Clarks: Hvordan man laver dyr? Her smutter vi over i dyrenes rige. Eller til industridyrene. Igennem essays beskriver Clark hvordan vi har industrialiseret naturen og stiller spørgsmålet: ” i verdens mest dyretætte land, hvor er så alle dyrene?”.
Til slut skal I læse: Inden året er omme af Lea Korsgaard. Hun er til daglig chefredaktør på mediet Zetland. I 2024 sætter hun sig for at se alle danske dagsommerfuglearter på et år. Det bliver en sanselig rejse gennem naturen og livets store spørgsmål banker på, mens hun jagter sommerfuglearter.
Praktisk:
Læseklubben mødes tre tirsdage fra kl. 16.30 -18.00 på Gladsaxe Hovedbibliotek i området Under Træet. NB! Læseklubben er selvkørende. Den første gang I mødes vil en bibliotekar introducere temaet, bøgerne og det praktiske om at deltage i en læseklub, derefter vil I selv facilitere de to efterfølgende gange.
Tilmelding:
Tilmeld dig Læseklub 3: Naturlig viden her. Tilmeldingsfrist senest søndag den 24. august. Første bog kan afhentes fra mandag den 4. august.
Tilmeldingen foregår efter først til mølle-princippet. Der er plads til 10 i læseklubben, men vi opretter kun klubben, hvis der er minimum 4 tilmeldte. Tilmeldingen er personlig, og det er ikke muligt at foretage en tilmelding på andres vegne. For eventuelle spørgsmål er du velkommen til at kontakte: Christence Stubbe Teglbjærg (chlist@gladsaxe.dk)
Mødedatoer:
23. september: Velkomst – Simon Høegmark: I pagt med naturen: en videnskabelig rejse ind i et magisk univers
28. oktober: Mathilde Walter Clark: Hvordan man laver dyr?
25. november: Lea Korsgaard: Inden året er omme: hvad 64 sommerfugle lærte mig om naturens største gåde?