H.C. Andersen i nye klæder

I disse dage mindes vi 150-året for H.C. Andersens død. Andersens
forfatterskab har og har haft en enorm indflydelse på børn og voksnes fantasiverdener, men også på andre forfattere og deres virke. Dette fordi Andersen var en dygtig forfatter, og fordi han med indlevelse, og fantasi, satte ord og billeder på tematikker, som vi alle genkender.

I denne artikel kommer et par anbefalinger til gode læseoplevelser af
bøger, der er inspireret af H.C. Andersen.

Af Julie Hassing

Et tidligt eksempel på litteratur, der er inspireret af Andersens værker er Henrik Pontoppidans Ørneflugt fra 1894, der kan læses som modsvar til Den grimme ælling fra 1843. 

Ørnen Klavs vokser op på en præstegård, hvor han bliver behandlet som et tamt dyr. Klavs får klippet sine vinger af præsten, men har stadig sine ørneinstinkter og sine længsler efter frihed. Da præsten dør, bliver vingerne ikke længere klippet, og en dag opdager Klavs, at han kan flyve. Det gør ham lykkelig, men kun kortvarigt. Snart bliver han ængstelig for det ukendte og vender hjem til Præstegården, hvor han dør. 

Et berømt citat herfra lyder: “Det hjælper alligevel ikke, at man har ligget i et ørneæg, naar man er vokset op i Andegården.” Citatet understreger novellens tema om arv og miljø og emulerer tankegangen, at man ikke kan sige sig fri fra sit ophav. En tankegang, der er en 
diametral modsætning til dén Andersen illustrerer i Den grimme ælling, hvor han skriver: “Det gjør ikke noget at være født i Andegaarden, naar man kun har ligget i et Svaneæg!” 

Andersens pointe synes her at være, at genetik trumfer miljø. Pontoppidan arbejder med de samme temaer som Andersen, men med den modsatte pointe, og han bruger grebet til at tydeliggøre sin egen pointe.

Flere værker udfordrer eller spejler H.C. Andersens litterære pointer, ligesom Pontoppidan gjorde det med Ørneflugt. Mange af dem er værd at læse, gerne parallelt med 
originalværkerne.

 

Vi hylder H.C. Andersen