
Tags
Verden lige nu- Date
- Tid
- 19:00 - 20:30
- Pris
-
Billet: 60 DKK
- Sted
- Under Skyen
- Bibliotek
- Gladsaxe Hovedbibliotek
- Adresse
-
Søborg Hovedgade 220
2860 Søborg
Danmark
Kina forsøger med innovation og den omstridte statsstøtte at skabe stribevis af monopoler på bl.a. solceller, vindmøller og snart elbiler. Kører Kina bare med klatten – eller overvurderer vi et Kina, hvor det magtfulde kommunistparti kæmper med et konkursramt boligmarked, at få familierne til at få flere børn og befolkningen til at forbruge mere, for at holde gang i den hjemlige økonomi.
Foredraget veksler mellem de store ting i kinesernes dagligliv, familie, skole, arbejde, sundhed – og på den anden side supermagten Kina, hvor de storpolitiske spændinger er skærpet med Donald Trump 2.0 i USA. Og med overraskende beretninger og analyser om hverdag, kultur og arbejdsliv for de 1,4 mia. kinesere.
Skal vi være bange for et Kina, hvor den ubestridte leder Xi Jinping, har store ambitioner med militær- og infrastrukturprojekter, og er klar med en ny verdensorden og tætte bånd til andre autokrater?
Bag foredraget står journalist, foredragsholder og Kina-kommentator Jan Larsen, der i 20 år beskæftiget sig med Kina – heraf i seks år som DR’s Kina-korrespondent.
Foredraget er en del af vores arrangementsrække ’Verden lige nu’, hvor vi sammen med eksperter sætter fokus på den aktuelle verdenssituation.