
- Date
- Tid
- 16:30 - 18:00
- Pris
-
Billet: Gratis
- Sted
- Bibliotekshaven
- Bibliotek
- Gladsaxe Hovedbibliotek
- Adresse
-
Søborg Hovedgade 220
2860 Søborg
Danmark
Vi mødes i Hovedbibliotekets smukke bibliotekshave kl. 16.30 og omstiller os til 1,5 times nærvær, ro og lytning, når vi sammen går i roligt tempo ud på ruten mod Nymosen. Vi stopper undervejs for at læse højt fra en spændende bog.
LitteraTUR er for dig, der gerne vil bevæge dig sammen med andre, som gerne vil lytte til litteratur i nye omgivelser og som gerne vil inspireres til ny læsning – en mulighed for at lade sig rive med af en god historie, mens du bevæger dig.
Det praktiske
Turen er cirka 4 km. lang og det er derfor vigtigt, at du er godt gående og har mod på en tur på denne længde. Der vil være pauser undervejs, hvor der er højtlæsning, og enkelte steder vil der være mulighed for at sidde ned.
Vi håber at solen skinner, men vi går på LitteraTUR uanset hvordan vejret er. Husk en paraply og regntøj i tilfælde af regn.
Vi sørger for lidt at drikke og en lille snack til LitteraTuren.