
Tags
MadGlad- Date
- Tid
- 12:00 - 13:00
- Pris
-
Gratis mød bare op: Gratis
- Sted
- Under Skyen
- Bibliotek
- Gladsaxe Hovedbibliotek
- Adresse
-
Søborg Hovedgade 220
2860 Søborg
Danmark
Svampe er sunde, lækre og kan bruges som et smagfuldt alternativ til kød – og så kan du ovenikøbet dyrke dem derhjemme.
Kom og få inspiration til nye opskrifter og viden om, hvordan du skaber umami ud fra simple principper omkring tilberedning og den nyeste viden fra nogle af landets mest toneangivende kokke.
I foredraget tager Mads Boserup Lauritsen udgangspunkt i TAGTOMATS mangeårige erfaring i at dyrke svampe og ikke mindst formidle viden om dem.
TAGTOMAT udgiver i efteråret 2025 bogen "Hjemmedyrkede svampe: fra mycelium til måltid", og det er med udgangspunkt i den, at Mads vil føre dig ind i svampenes vidunderlige univers.
Efter foredraget kan du møde TagTomat på en stand, hvor du kan købe kit med hjem til dyrkning af dine egne svampe.